AUGUST
19 Kinky w/The Spam All-Stars Masquerade
19 Socialburn/Still Naíve/Code Sunshine/New Crash Position Club Heat
20 Diabolic w/Crucifier/The Absence/After Death Masquerade
21 Autopilot Off/The Start/A Second Chance/As You Wish State Theatre
21 Christopher Lawrence Masquerade
21 Bogus Pomp Tampa Theatre
21 Socialburn w/Cel/Substance/Red Velvet Stereo Boomerz Boiler Room
22 Ming & FS Empire
22 Crosby, Stills & Nash Tampa Bay Performing Arts Center
24 Boston Ford Amphitheatre
24 Psychedelic Furs Jannus Landing
25 My Hotel Year w/Scatter The Ashes/Endicott Orpheum
25 Long Beach Short Bus Masquerade
25 The Queers/The Gamits/Dynamite Boy State Theatre
26 The Working Title w/TBA Orpheum
27 Dog Fashion Disco/The Tub Ring/Bad Acid Trip State Theatre
27 Katie Melua Tampa Bay Performing Arts Center
27 Deering & Down New World Brewery
28 Burning Brides w/The Explosion/The Rolling Blackouts Orpheum
28 Further Seems Forever w/The Kick/Brandtson/ Salem State Theatre
29 Heart Ruth Eckerd Hall
SEPTEMBER
2 OzzFest Ford Amphitheatre
2 Little River Band Largo Cultural Center
4 Hanson Ruth Eckerd Hall
4 Alter Bridge Jannus Landing
4 Martyr AD/Haste The Day/Dead to Fall/Seventh Star/The Mosaic Orpheum
4 Rev. Billy C. Wirtz Skipper's Smokehouse
7 A Jealousy Issue/Reaching without Arms Orpheum
9 Van Halen St. Pete Times Forum
9 Sting & Annie Lennox w/Dominic Miller Ford Amphitheatre
10 WMNF's 25th Birthday Party Feat. Dave Alvin & The Guilty Men/Deborah Coleman and The Thrillseekers A La Carte Event Pavilion
10 Reverend Horton Heat w/St. Felons/Dead Popes Jannus Landing
10 Badfinger Largo Cultural Center
13 Minus The Bear/Paris, Texas/Statistics Orpheum
14 Janis Ian Largo Cultural Center
14 Dick Hyman Palladium Theater
15 Cattle Decapitation w/TBA Brass Mug
15 Shinedown/Crossfade/Silvertide Masquerade
17 Thee Shams/The Unrequited Loves/The Empty Spaces/Dead Horse Detective Agency New World Brewery
18 DJ Irene Masquerade
18 Ani DiFranco Tampa Bay Performing Arts Center
19 Sugarland Masquerade
22 Live Jannus Landing
23 Hot Water Music/The Mercury Program/ Strikeforce Diablo State Theatre
24 Usher St. Pete Times Forum
25 Breather Resist/Lickgoldensky/Coliseum/Bleed The Sky Orpheum
25 Cher Lakeland Center
25 The Melvins/Trevor Dunn's Convulsant State Theatre
26 Steamboat Bill Jr. Tampa Theatre
29 Phil Collins St. Pete Times Forum
29 Bob Log III/The Town Bikes/Ill Lit/Crash Mitchell New World Brewery
29 Terrorfakt/Manufactura/Travis Morgan Masquerade
30 Incubus St. Pete Times Forum
OCTOBER
1 The Cramps w/Hank Williams III State Theatre
2 Converge/Cave In/Between the Buried and Me State Theatre
2 B.B. King Music Fest Feat. Dr. John/ Shameika Copeland/Muddy Waters Blues Band USF Sun Dome
3 Glasseater/My Hotel Year/Scatter The Ashes/Big Collapse/Slowdance State Theatre
6 Peter, Paul & Mary Ruth Eckerd Hall
8 The Pixies USF Sun Dome
8 Peter Mayer Octagon Arts Center
12 Kevin Danzig & Magda Hiller Skipper's Smokehouse
15 Amy Grant Ruth Eckerd Hall
15 Joan of Arc/Isobella/Auto!Automatic!/Hanlong Orpheum
16 Big Brother & The Holding Company Largo Cultural Center
17 Senses Fail w/Name Taken/Madison State Theatre
19 El Vez Skipper's Smokehouse
19 Dan Fogelberg Ruth Eckerd Hall
21 Brian Wilson Tampa Bay Performing Arts Center
23 Red Elvises Skipper's Smokehouse
24 Queensryche Ruth Eckerd Hall
26 Karate w/Chris Brokaw Orpheum
27 The Casualties/Lower Class Brats/Monster Squad State Theatre
28 Wynonna Van Wezel Performing Arts Hall (Sarasota)
29 Taking Back Sunday/Fallout Boy/Matchbook Romance/The Varsity Jannus Landing
NOVEMBER
5 Mike Watt & The Secondmen Orpheum
6 Alan Jackson w/Martina McBride Ford Amphitheatre
12 Billy Bacon & The Forbidden Pigs Skipper's Smokehouse
12 Rod McDonald Octagon Arts Center
19 Whiskey Store (Tab Benoit & Jimmy Thackery) Skipper's Smokehouse
20 Marcia Ball Skipper's Smokehouse
28 The Oak Ridge Boys Ruth Eckerd Hall
30 Dave Koz & Friends Ruth Eckerd Hall